Rólunk

A kőszegi Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete

A kvantumfizikától a zene- és képzőművészetig a tudomány világának legtávolabbi szegleteit összekapcsoló transzdiszciplináris kutatóközpont, amely teret ad az innovációnak és az integratív fejlesztési kezdeményezéseknek mind elméleti, mind gyakorlati síkon. Az Intézet aktívan foglalkozik a jelenkor Európáját érintő történelmi, társadalmi és politikai kérdésekkel, különös tekintettel Közép- és Kelet-Európára, valamint a Balkánra, továbbá meghatározó közéleti szereplők széles körének tesz szakpolitikai ajánlásokat. Fontos küldetése az Intézetnek teret biztosítani a tapasztalt és pályakezdő kutatók együttműködésének, a friss és aktuális kutatásoknak. A nyilvánosság számára is nagyrészt elérhető, a fizikai térben vagy online tartott konferenciák, szemináriumok, workshopok és egyéb fórumok helyszíneként szolgál a hely, ahol minden évben megrendezésre kerül a Nemzetközi Nyári Egyetem és az UNESCO MOST Téli Iskola. Az Intézet ösztönzi a magyar egyetemek, kutatóközpontok és helyi önkormányzatok közti regionális együttműködést, miközben egy folyamatosan fejlődő nemzetközi kutatóközpont-hálózat tagja. A nemzetközi kutatási és ösztöndíjprogramjai révén a kiválóságot tartja szem előtt a kutatás, képzés és stratégiai gondolkodás terén. Az Intézet egyik kiemelt célja változatos témákban publikációk megjelentetés, amelyek mind a berkeiben folyó szellemi munka termékei.

A Kraft-programról

Az Intézet egyik feladata a KRAFT Program, mint társadalmi innováció megvalósítása, amelynek átfogó célja a különböző tudományterületek interdiszciplináris innovációi, a nemzetközi legjobb gyakorlatok, valamint a térségi szereplők aktív együttműködése által az olyan komplex térségfejlesztő program megvalósítása, amely rövid időn belül példaértékű térségfejlesztési modellt hoz létre hazánkban. Az egyénhez elsősorban az egészséget, a közösségi kapcsolatokhoz a családot és az együttműködések új útjait, a társadalmi felelősségvállaláshoz a fenntarthatóságot, a részvételt és önkéntességet kapcsolva olyan hálózatos társadalmi működést célszerű lépésről lépésre kidolgozni, tesztelni és megvalósítani, amely a hazai, regionális és helyi sajátosságokkal összhangban segítik elő a kormányzati stratégiai célkitűzések sikeres megvalósítását.

Mindennek során tudományosan megalapozott gyakorlati teszteket valósít meg, ezek eredményeit méri, a gyűjtött adatok felhasználásával adattudományi elemzéseket alkalmazva szimulálja és előrejelzi a hatásokat, döntéseket és programokat készít elő, a megvalósítási helyszínek tevékenységét, azok hatásait monitorozza, visszajelzésként jelentéseket készít.